Ja ģimenei ir savs auto un vēlme apskatīt skaistas vietas tepat Latvijā,tad paveras plašas iespējas. Protams,iespējas līdz bērnam paliek +- 5 gadi ir diez gan ierobežotas vairāku iemeslu dēļ. Mēs dodamies izbraucienos pa Latviju kopš mums ir sava mašīna. Tātad no 1.dēliņa 6 mēnešu vecuma. Tālāk ap 1.dēliņa 1.4 gadiem pievienojās otrs dēliņš,bet arī tāpat turpinājām doties ārpus mājas izbraucienos. Šobrīd,kad vairs netiek lietoti rati un abi dēli var mierīgi noiet aptuveni 5 km no vietas,ar iespējams kādām mazām pauzēm vai pikniku pusceļā,iespējas ir plašākas. Es jums neatklāšu no jauna Ameriku,bet sniegšu mazu ieskatu ka mēs dodamies izbraucienos,ko ņemu vērā,lai izbrauciens nekļūtu par nastu ar raudošiem,badā esošiem,pārgurušiem, slapjiem bērniem un vecākiem nebūtu nervu sabrukums un sastieptas rokas,bērnu nēsājot vai nēsājot ratus.
Ieteikšu apskates vietas gan ar ratiem,gan bez tiem.
Jūs katrs pazīstat savu bērnu vai vismaz iepazīstat. Diemžēl iespējams pirmie izbraucieni būs ar visādiem "čp",jo gluži vienkārši jūs nezināt,kas jums der,kas ne. Nevajag galvā iztēloties super laimīgu izbraucienu. Esiet reālisti,samierinieties,ka tā ir dzīve un visādas mazas problēmas ir normāla lieta. Ar maziem bērniem nevar saplānot visu ideāli. Jāimprovizē,jabūt mazliet spontāniem. Jāsaprot,ka dodaties izbraucienā ar mazu bērnu. Tas nekas,ja Tev nesanāks apskatīt pilsdrupu augšējo torni,jo bērns ir noguris un labāk grib apēst saldējumu pilsdrupu pakājē. Galvenais ir saprast,ka svarīgs ir kopā pavadītais laiks,labas emocijas. Ja nesanāk ko apskatīt kā vēlējies,tas nekas.
Viena no lietām,ko apguvu laika gaitā ir somas sakrāmēšana. Ja nepaņemsi līdz rezerves bikses,bērns apčurāsies. Mērfija likumi.
Tādēļ pamatlietas man somā ir-
- Dzeramais, ēdamais (uzkodas,ēdiens piknikam)
- Maiņas apģerbs bērniem,kāds siltāks vai plānāks džemepris,rezerves bikses,pamperi.
- Mana pase,bērnu dzimšanas apliecība (Dažreiz nepaņemu, ja 1 dienas izbrauciens), Telefons,maks.
Šis tas var mainīties gan atkarība no gadalaika,gan no bērnu vecuma,izbrauciena ilguma.
Ceļošana ar zīdaini vai ne pārāk labu staigātāju (0- +-2 gadi)
1.Kamēr bērns ir mazs,viņš nespēs ilgi nosēdēt auto krēsliņā,tādēļ silti iesaku plānot pauzes ik pa 40-60 minūtēm vai vispār neplānot garākus pārbraucienus. Ja pārbrauciens ir ļoti garš- 2h vienā virzienā,tad iesaku palikt kādā brīvdienu mājā pa nakti,kas arī pats par sevi jau būs piedzīvojums. Ar bērniem noteikti iesaku palikt tieši brīvdienu mājās,kur ir pagalms un sava virtuve.
2. Ieplānojat ēšanas,kuras noteikti būs bieži. Paņemiet līdzi dažāda veida uzkodas,atkarībā no bērna vecuma. Ieplānojat,kur piestāsiet,ja vajadzēs siltu ūdeni.
3. Papildina iepriekšējo,jo svarīgi,īpaši pamperniekam,ir ierēķināt kādus apstāšanās punktus,lai nomainītu autiņbikses,ja tas nepieciešams. Bērni mēdz arī apkakāties,īpaši mazuļi. Man liela pieredze ar šo. Ticiet man,auto mainīt piekakātu pamperu nav ērti un vēl visiem būs kādu laiku jābauda aromāts :D.
4. Svarīga ir vietas izvēle,kur plānojat doties,ja ir rati vai zinat,ka bērns nav nekāds staigātājs. Esiet gatavi bērnu nest. Iesaku ergosomas mazākiem bērniem. Protams,ka var pa šauru laipu braukt ar ratiem vai stiept tos kalnā,bet pēc pieredzes saku,labāk pagaidīt,kad bērns pieaug,jo nest bērnu ir vieglāk kā ratus.
Iesaku doties uz šādām vietām-
1. Pilsētas. Latvijā ir daudz pilsētu un varu derēt,ka daudzās neesiet bijuši. Šis ir labs laiks iepazīt tās. Pilsētas parki,pieminekļi,strūklakas,atpūtas vietas,tur visur var doties. Kaut vai Jūrmala un Jūrmalas parks. Neaizmirstam visus pilsētas svētkus, pat kapusvētkus :D.
Liepājā |
2.Pilis un pilsdrupas,to parki. Pēc pieredzes- Siguldas un Tērvetes pilis, Rundāles pili, Dobeles pilsdrupas, Bīriņu pili noteikti var apskatīt. Pilīs ar ratiem var pārvietoties pa dārzu,iekštelpās bērnu var panest. Liela daļa pilsdrupu ir kā parki,tādēļ nav īsti problēmu tur piekļūt. Parasti pie pils ir arī parks kā tāds.
Cēsu pilī |
3.Zoo dārzi. Gan Rīgas Zoo,gan visa veida mini zoo ir lieliska vieta,kur doties ar bērnu ratos.
Rīgas Zoo |
4.Tērvetes dabas parks. Pēc pieredzes, lieliska vieta. Izbraukt visur var principā. Var noīrēt pat tādus velkamus ratus. Kafejnīcas tualetē bija bērnu pārtinamais galdiņš.
Tērvetē |
5.Brīvdabas muzejs. Noteikti var tur doties ar ratiem.
Brīvdabas muzejā |
Cinevillā |
Bites festivālā |
Ceļošana ar bērnu 2- 5 gadi
Šajā gadījumā lieku 2 līdz 5 gadi,bet vienam tas būs 3-4 gadi vai 2-7 gadi. Šeit ļoti daudz ko nosaka gan bērna raksturs,gan spēks noiet konkrētus attālumus. Lai nebūtu tā,ka ceļojums izvēršas par bērna krišanu zemē un bļaušanu ik pa pāris metriem,iesaku sākumā pašam novērtēt situāciju. Edvards 2 gados nespēja noiet 5km,bet gan kādus 2km. Šobrīd- ap 3.5 gadiem viņš varētu noiet pat vairāk kā 5km. Marts spēj noiet 5km 2 gados, bet ap 4km teiks,ka jau noguris. Mēs iesākumā daudz gājām ārā staigāties pa savu pilsētu. Kad bērni spēja noiet vismaz ap 1h bez pauzēm,kā arī saprata to principu,ka uz ielas skriet nevar,roka jādod,ja mamma tā saka,ka mēs ejam konkrētu maršrutu,nevis var skriet,kur acis rāda,tad sapratām,ka varam arī bez ratiem visi kopā kur doties. Bet šis bija ilgs pārejas posms. Vienā dienā nerodas taku staigātājs. Un iesaku tāpat rēķināties,ka bērniem var uznākt dusmu lēkmes, dažāda veida raudāšanas un savu krīžu izrādīšanas epopejas. Jo mazāk uz to koncentrēsieties,jo labāk. Tas ir dabīgi,visi vecāki tam iziet cauri. Un vienkārši jābūt gataviem,ka bērnam var uznākt tā "bēdiņa". Tas nepadara izbraucienu par neizdevušos. Kā jau minēju,ar bērniem jābūt spējīgiem būt spontāniem,pārplānot kaut ko,ja nepieciešams. Silti iesaku "krīzes brīžiem" paņemt līdzi ko uzkožamu,ko garšīgu. To es atklāju tikai nesen,bet tas strādā.
Pirms izbrauciena,parasti parādām to vietu internetā bērniem,izrunājam,kur dosimies,kas tur būs,ko darīsim.
Mēs parasti izbraucam ap 12:00,kas ir bērnu miega laiks,lai viņi paguļ mašīnā. Takā maniem bērniem ir režīms,tad tas mums ir svarīgi. Labāk vismaz 30 min miegs mašīnā,nekā nekāds miegs un kreņķīgs bērns. Bet bērni arī māk būt spontāni un kādā brīdī pagulēs mašīnā arī ja izbraucam agri no rīta.
Vietas,kur iesaku doties ar maziem bērniem,bet stabiliem staigātājiem-
1. Visas iepriekš minētās pirmajā sarakstā. Pat ja esat tur bijuši,būs interesanti,jo bērnam augot,mainās uztvere,spēja saprast lietas. 3gadnieks jums par to pašu pieminekli pateiks daudz ko tādu,ko iepriekš nespēja. Tātad iesaku atkārtoti doties uz vietām,kas jums pašiem iet pie sirds.
Pie Sesavas ezera |
2. Iesaku visa veida takas,kas ir līdz 5km. Jo visticamāk,ja taka būs garāka,tad bērnu nesīsiet,kas ir diez gan smagi, kā arī ja bērns nespēs noiet tos 5km,tad pašiem gan pietiks spēka viņu nonest visu atlikušo ceļu. Ideāli,ja ir vietas,kur var taisīt pikniku,atpūtināt kājas. Takas paši meklējam tādā mājaslapā dodies.lv,kur var redzēt takas garumu. Bet tur nav viss,tādēļ meklēju arī google- apskates vietas,takas,piemēram, Jelgavas apkārtnē. Ņemiet vērā to,lai bērnam taka nebūtu pārāk ekstrēma vai grūta,bīstama. Ņemiet vērā gadalaiku,kad tur dodaties,applūšanas iespējamību,aizputinātu ceļu,dubļus utt. Varu ieteikt piemēram nesen apskatītas vietas kā Līgatnes dabas takas (var apskatīt dzīvnieciņus), Pokaiņu mežu (brauciet iekšā ar mašīnu,piestājiet un izejiet konkrēto maršrutu- mēs apskatījām tikai pusi no visa),tajā pusē skaista vieta ir arī Krievkalni, Minhauzena muzeju un dabas takas ( ir iespēja iet gan garāku,gan īsāku taku), Ogres zilo kalnu taku,Ziemassvētku kauju takas.
Minhauzena muzeja takā |
Ziemassvētku kauju muzeja takā |
Krievkalnā |
Līgatnes dabas parkā |
3. Jūrmala- Jūrmalas jūrmala,Saulkrasti,Kolkas rags,Liepājas pludmale utt. Šo es iesaku tomēr tagad,jo pa smiltīm ir grūti stumt ratus un mazām kājām arī ir pagrūti iet pa smiltīm. Protams tas neliedz arī agrākā vecumā tur doties un baudīt jūru. Ņem vērā,ka vasarā smiltis var būt ļoti karstas un dedzināt bērniem pēdiņas.
Jūrmalā |
4. Muzeji. Noteikti iesaku muzejus. Mēs pagaidām neesam bijuši,bet plānos ir vairāki. Bet sākot no 3 gadi vispār neredzu problēmu apmeklēt lielāko daļu muzeju. Tai skaitā Brīvdabas muzeju,Minhauzena muzeju,Ziemassvētku kauju muzeju-ko minēju iepriekš. Iesaku arī Dzelzceļa muzeju. Daudz dzirdēts par to,ka Dabas muzejs un Ugunsdzēsēju muzejs ir piemērots maziem bērniem.
Minhauzena muzejā |
Nobeigumā varu pateikt,ka es atceros savus izbraucienus ar vecākiem. Vēljoprojām labi atceros reizi,kad izbraucām pa apakšu varavīksnei dienā,kad devāmies uz Tērvetes pilsdrupām. Tā bija karsta,saulaina diena. Tā ir spilgta atmiņa par laimīgo bērnību,rēķinu,ka man bija ap 5 gadi. Es arī vēlos,lai maniem bērniem paliek šādas atmiņas,lai kaut kur zemapziņā nosēžas šis viss,jo ticu,ka tas tikai palīdz attīstīties,palīdz izprast pasauli,iepazīt to,rada vēlmi izzināt, māca saudzēt dabu, rada priekšstatu gan par valsti,gan par vēsturi, dabas procesiem,māca novērtēt dabas skaistumu utt. Un galu galā tas ir brīnišķīgs laiks,ko pavadām kopā. Tas palīdz atslēgties no ikdienas. Lai jums arī iedvesma doties izbraucienos ar bērniem. :)
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru