otrdiena, 2021. gada 12. oktobris

Uz Tartu ar bērniem




Vienam liksies,ka kaut kur doties ar 3 maziem bērniem ir grūti,citam liksies,ka tas ir vieglāk. Vai tas man liekas viegli? Nebūt nē. Bet tas ir tas pats,kas būšana vecākiem...vai tas ir viegli? Nē,bet ir aizraujoši, tas dod lielāku jēgu visam. Ja mēs dotos bez bērniem,tad iespējams būtu citi apskates objekti,bet tieši bērni ir tie,kuru dēļ apskatām tik daudz fantastisku vietu. 

Kā izlēmām doties uz Igauniju? 

Katru gadu ap šo laiku sanāk kāds izbrauciens ar nakšņošanu- ap manu vārda dienu. Parasti iekrīt zelta rudens un skaists rudenīgs laiks. Šoreiz vīram bija atvaļinājums un sapratām,ka kaut kas jāsaplāno ir. 

Vienu vakaru lieku gulēt Elzu un domāju,ka vispār Igaunija ir tepat blakus-1h braucienā no Cēsīm. Nekad neesmu tur bijusi. Un jau sen gribu aizbraukt uz AHHAA centru. Papētīju,ka no Cēsīm līdz Tartu ir 2h brauciens. Ceturtdien nolēmām,ka dosimies un rezervējām neatmaksājamu viesnīcas nr. 



Kur palikām pa nakti?

Mēs meklējām dzīvokli vai māju- tādu vietu,kur 5 cilvēki var palikt vienā numurā/dzīvoklī. Parastajās viesnīcās piedāvāja ņemt 2 numurus,ko mēs nevēlējāmies. Booking.com izleca Stay to Stay apartments istabas un paņēmām šo variantu. Bijām apmierināti ar dzīvoklīti. Pozitīvi,ka viss uz kodiem un nav iesaistīts pat personāls. Kods atnāk uz epastu,brauc un ej iekšā. Mājīgs 2istabu dzīvoklītis ar mazu virtuvi,bez plīts,bet ar kafijas aparātu,mikroviļņu krāsni,tējkannu. Iekārtots gaumīgi,viss no Ikea. Man kā Ikea fanam bija prieks. Patika noteikums,ka pēc 22:00 jābūt klusumam,un tā arī bija. Visi ērti sagulējām un baudījām mierīgu naktsmiegu bez skaļiem kaimiņiem. Bet no turienes līdz centram brīdis jābrauc,kas nav problēma,ja ir sava mašīna. 

Bet kas notika pirms brauciena? 

Protams,Mērfijs atkal uzdarbojas un tieši tad,kad paņem neatmaksājamu viesnīcu. Ko mēs nekad iepriekš nebijām darījuši,jo ar maziem bērniem ir tik grūti saplānot un paredzēt. Parasti rezervējām jau izbraucot vai vēlu iepriekšējā vakarā. Edvards sāka dikti klepot,ka likās,ka viss būs jāatceļ. Un man sākās lielas iesnas. Piektdien no rīta devāmies mežā uzņemt spēkus,karsējām kājas karstā ūdenī, Edvards elpoja jūras ūdeni ar speciālo aparātiņu,pūtām degunos,kaklos..  Mēs noteikti nebūtu aizbraukuši,ja nebūtu jau samaksājuši. Bet brīnums-sestdienas rītā Edvardam tikai neliels piesmakums,kas pārgāja jau pirms bijām Igaunijā un man iesnas vairs nebija. Tad nu no rīta kravāju mantas un sēdāmies mašīnā ap 09:00. 

Bet kā ar pandēmiju un ceļošanu? 

Piektdienā, aizpildījām covidpass anketas,lai droši dotos uz Igauniju- par sevi un par bērniem. Bērniem līdz 12 gadu vecumam nav nepieciešamas ne vakcīnas,ne testi. Takā esam vakcinējušies,tad 2 minūtes un viss aizpildīts. Neviens neko mums nekur nepārbaudīja,bet vismaz,kā teica Mirttante -U menja vsje dokumenti porjadke. Tieši tādas pašas anketas bija jāaizpilda arī atgriežoties Latvijā- covidpase.lv. Redzējām,ka vienu Igauni pārbaudīja,takā labi,ka neriskējām. Vienīgi- mūsu kļūda,ka sākotnēji nesapratām,ka atgriežoties no augsta riska valsts,kas šobrīd ir arī Igaunija, bērniem (līdz 12 gadi,kas nav ar kovidpasēm) būs jāievēro nosacīta pašizolācija 10 dienas (vai 7 dienas un ja tests negatīvs,var doties uz skolu/pirmsskolu utt.). Bet takā tāpat bijām plānojuši nelaist Edvardu uz pirmsskolu vismaz nedēļu,lai kārtīgi izveseļo krekšķi,tad šis fakts mūs nesatrauca. Principā jebkurā gadījumā bez kovidpases doties uz Igauniji varētu nebūt dikti jautri,jo kafejnīcās un muzejos ieeja tikai ar kovidpasēm. Toties nav jāvelk maskas. Veikalos gan jāvelk maskas. Tas arī pamatā svarīgākais,kas jāzin par ceļošanu uz Igauniju pandēmijas apstākļos. 

Ko ņēmām līdzi?  

Takā braucam 1 dienas ceļojumos ik pa laikam,tad aptuveni jau zinu,ko ņemt līdzi un izteikam bez mantu kaudzēm. Līdzi 5 cilvēku ģimenei ņemu parasti- 

    1.somu ar ēdieniem-uzkodas,maizītes,ūdens. Kā arī termoss ar karstu ūdeni + maisījums Elzai, kā arī kādu jau gatavo veikala biezenīti (viņai šobrīd 9 mēneši). Bieži paņemu arī siltu tēju termosā mums pašiem. 

    2.Somā ir rezerves drēbes- 1 komplekts katrai dienai. Nepārspīlējot. 

    3.Visādas higiēnas lietas,kā kosmētika, dušas želeja,šampūns, zobu birstes. 

   4.Papildus atsevišķi vai apģērbu somā lieku-   

  4.1.pases,dzimšanas apliecības utt. 

 4.2. Zāles-pretsāpēm,caureju,plāksterus. 

 4.3. telefona lādētājus, datoru (dažreiz paņemam līdzi portatīvo). 

 4.4. bērnu guļammantas, Elzai ligzdiņu,jo viņa tajā vēl guļ un jūtas droši arī citur.  

 5.Manā rokas somā būs līdzi telefons, maks, kāda mantiņa Elzai, knupīši, Elzas pudelīte ar ūdeni. 

Ko redzēt Tartu? 

Mēs pat nepamanījām,kad iebraucām Igaunijā. No Valkas uz Valgu. Tad aptuveni 1h jābrauc cauri laukiem,pa šoseju līdz pilsētai. Vīram kā autovadītājam likās interesanti,ka Tartu ir vairāk vienādas nozīmes krustojumi,nevis zīmes- dodiet ceļu un galvenais ceļš. Pilsētā arī notiek ceļu remontdarbi,bet viss skaidri saprotams. 

Kur mēs devāmies:

   


1.AHHAA zinātnes centrs. Edvards pēc apmeklējuma teica,ka būvēs tādu Latvijā. Ceru,ka Cēsīs uzbūvēs Kosmosa izpētes centru,kā esam dzirdējuši,jo tāda līmeņa zinātnes muzejs ir fantastiska vieta,kur apgūt ko jaunu ne tikai bērniem,bet arī pieaugušajiem. Mēs noteikti dosimies vēlreiz atkal,jo vēlēsimies aiziet arī uz planetāriju. Informācija te bija arī latviešu valodā. Pavadījām tur 2h,sagurām,jo aktīvi pētīt nemaz nav tik viegli. Bet ir iespēja iziet no centra un atgriezties atpakaļ ar tām pašām biļetēm. 

   


2.Ledus laikmeta muzejs. Izglītojoša ekspozīcija par zemi un klimatu no leduslaikmeta līdz mūsdienām. Bērniem dikti patika siena,ko var izkrāsot. Man personīgi patika ļoti jūras pasaules ekspozīcija un tumšā telpa,kurā varēja vērot ziemeļblāzmu. 

   


3.Igauņu tautas muzejs. Nu šis ir muzeju muzejs. 2016.gadā radīts mūsdienu arhitektūras brīnumdarbs,kas mani uzrunāja jau kā ēka vien. Pats muzejs inovatīvs, pārsteigumu pilns,ļoti interesantā veidā pasniegta informācija,kas spēj aizraut. Te arī iespēja doties ārā un atgriezties dienas laikā atpakaļ. Mēs muzejā bijām 2h un beigās jau sagurām. Viennozīmīgi patiks visiem. 

   


4.Apgrieztā māja. Atrodas pretī Igauņu tautas muzejam. Mājā sanāk pavadīt dažas minūtes,bet ar to arī pietiek,lai izbaudītu galvas griešanos un jokainu sajūtu,ko rada mūsu smadzenes,kad redzam slīpu virsmu un visu otrādi. Bērniem patika,man arī. Vienreiz jau var izmēģināt,interesanta pieredze. Iesakot neēst pirms došanās,kā arī labāk skaidrā prātā (tas ballētājiem). 

   


5.Tartu pilsētas vecpilsēta,promenāde. Apskatījām vecpilsētu,skaisto promenādi, Doma baznīcas drupas. Skaista,romantiska studentu pilsēta. 


Kā kopumā mums patika?

Ir palikusi laba pēcgarša pēc šī brauciena. Ir vēlme atgriezties,jo daudz ko neredzējām,piemēram, Rotaļlietu muzeju, Tartu universitātes un dabas muzeju, akvaparku, observatoriju un vēl šo to. 

Bijām ieplānojuši apstāties Valmierā vai Valkā,ja būs vajadzība,bet gan turp,gan atpakaļ bērni nogulēja praktiski visu ceļu. 

Protams,ka neiztikt arī bez tekstiem- esmu noguris,cik var iet, kad būsim klāt, man sāp jau dibens. Neiztikt bez čīkstēšanas,bez kašķīšiem,besīšiem,bet kopumā teiktu,ka šoreiz nebija tik traki kā biju gaidījusi. Viennozīmīgi visi bijām ļoti apmierināti ar izbraucienu.